Цел на урока: Да използваме условен оператор If…Then в наши програми.
Оператори за управление хода на програмата. До сега разглеждахме по-статични задачи, в които предприемахме действия само чрез натискане на бутон. В този урок ще се занимаваме с управление хода на програмата. Т.е. програмата ни да реагира по различен начин в зависимост от това дали някакви условия са изпълнени или не. Това се използва много често в програмирането и ние всички сме го виждали. Например когато отворим Facebook, ако сме въвели потребителско име и парола ни изпраща на страницата на нашия профил, а ако не сме ги въвели правилно – на страницата за вход, където трябва да въведем отново потребителско име и парола. Или когато имаме списък с песни – в Winamp, YouTube или друга музикална програма има бутон Shuffle, който ако е маркиран песните от списъка се пускат в разбъркан ред, а ако не е маркиран се пускат последователно, както са подредени.
Нов материал:
- Условен оператор If: програмата реагира по различен начин в зависимост от това изпълнено ли е дадено условие.
- Синтаксис:
If (условие)
{
<код1>
}
Else
{
<код 2>
}
Примерна задача: Да се направи картинка (вратар) да се движи чрез 2 таймера нагоре и надолу. Първо тръгва надолу и като стигне края на формата – се връща нагоре.
private void timer1_Tick(object sender, EventArgs e) { pictureBox2.Top = pictureBox2.Top + 4; if (pictureBox2.Top > 300) { timer1.Enabled = false; timer2.Enabled = true; } }
Bounds.IntersectsWith() – проверка дали 2 контроли са се сблъскали
Примерна задача 2: Да се напише програма, която прави, така че 2 коли се движат една срещу друга и като се сблъскат да спират и да изписваме в етикет “It is car crash”.
private void timer1_Tick(object sender, EventArgs e) { pictureBox1.Left = pictureBox1.Left + 10; pictureBox2.Left = pictureBox2.Left - 10; if (pictureBox1.Bounds.IntersectsWith(pictureBox2.Bounds)) { timer1.Enabled = false; label1.Text = "It is car crash!"; } }
Задача за домашно:
Да се направи програма “светулка” – картинка, която се появява и изчезва (премигва). Като в същото време се движи нагоре-надолу по формата.
*Да се направи картинката да обикаля: тръгва нагоре, след това наляво, след това надолу, след това надясно и така се повтаря до безкрай.
Задачи за самостоятелнa работа:
- Да се движи картинка нагоре и надясно (например ракета) и като стигне края на формата да се връща от начало.
- Да се направи картинка (волейболист) да „обикаля” – да се движи наляво-надясно.